• کیفیت خبر

انجمن فرهنگی صنف انیمیشن سازان ایران

به مدد آقای سعید ترخانی انجمن فرهنگی صنف انیمیشن سازان ایران رسما فعالیت خود را آغاز کرده است.واز کلیه تهیه کنندگان و سازندگان انیمیشن دعوت به همکاری کرده است .

برای اطلاعات بیشتر به سایت این انجمن مراجعه فرمائید:

http://animationsazan.ir

درباره سعید ترخانی
سعید ترخانی متولد ١٣۵۶ تهران سال ١٣٧۶ وارد عرصه تولید انیمیشن های کوتاه و بلند شد . از آن پس تا کنون به صورت مستقل مشغول به کار در عرصه فیلمسازی به خصوص فیلم انیمیشن بوده و درحال حاضر به عنوان تهیه کننده ، کارگردان و مدیر عامل موسسه هنری ” تکم فیلم آریایی” مشغول به کار می باشد .

کلاسها تموم شد

آخرین کلاس کارگردانی یک انیمیشن در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه باتمام رسید . البته قرار است یک کلاس جبرانی در تاریخ 18 خرداد نیز برگزار شود.

بچه گربه در انسی امسال

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این فیلم به کارگردانی شیوا صادق اسدی ( فارغ التحصیل انیمیشن دانشگاه هنر )قرار است در سی و هفتمین دوره این رقابت معتبر جهانی، از 20 تا 25 خرداد با 52 فیلم انیمیشن به رقابت بپردازد.

جشنواره انسی از دو بخش مسابقه و غیرمسابقه تشکیل می‌شود که در بخش مسابقه امسال 52 فیلم کوتاه، 9 فیلم زنده، 25 سریال تلویزیونی، 10 ویژه برنامه تلویزیونی، 4 فیلم تربیتی، علمی و صنعتی، 23 فیلم تبلیغاتی، 11 موزیک ویدیو و 51 فیلم دانشجویی با یک‌دیگررقابت می‌کنند.

در عین حال در بخش غیرمسابقه جشنواره انسی 37 فیلم کوتاه و 14 فیلم زنده حضور خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، هر ساله بیش از 2500 فیلم انیمیشن، زنده، تلویزیونی، مجاز و دانشجویی به این جشنواره ارسال می‌شود که از این میان، تعداد 220 فیلم در بخش رسمی پذیرفته می‌شوند.

همچنین هر ساله جایزه ویژه بلورین این جشنواره به کارگردان، تهیه کننده و دست‌اندرکاران فیلم انیمیشن اهدا می‌شود و امسال این جایزه توسط یکی از استادان انیمیشن لهستان به افتخار بزرگداشت کارهای شخصی او به برندگان اهدا خواهد شد.

جشنواره انسی در همین حال جوایز بی‌شماری را در بخش‌های مختلف به شرکت کنندگان اهدا می‌کند که از این میان در بخش مسابقه فیلم کوتاه جایزه انسی بلورین، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه ژان لوک زیبراس به اولین فیلم، جایزه ویژه، جایزه تماشاگران و جایزه ساسِم اهدا خواهد شد.

حضور فیلم «بچه‌ گربه» در بخش مسابقه انسی از آن رو واجد اهمیت است که پیش از این طی همه‌ی دوره‌های برگزاری جشنواره، تنها دو انیمیشن “شنگول و منگول” به کارگردانی فرخنده ترابی و سیدمرتضی احدی در سال 2000 و انیمیشن “قصه سیب” به کارگردانی سیدمظفر و رامین شیدایی در سال 2002 از تولیدات امور سینمایی کانون در بخش چشم‌انداز این جشنواره به نمایش گذاشته شده بود و این اولین حضور فیلم‌های کانون در بخش رقابتی این جشنواره است که یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم انیمیشن در دنیا به شمار می‌رود.

پویانمایی “بچه گربه” اسفند سال گذشته نیز در هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران 3 تندیس طلایی بهترین کارگردانی، صداگذاری و موسیقی را در بخش‌ مسابقه ایران و تندیس نقره‌ای بهترین کارگردانی را در بخش مسابقه بین‌الملل به دست آورد.

انسی فرانسه

اولین جشنواره انسی از سال 1956 راه‌اندازی شد و امسال سی و هفتمین دور آن در شهر انسی فرانسه از تاریخ 10 تا 15 ژوئن 2013 (برابر با 20 الی 25 خرداد 1392) برگزار خواهد شد.

هر ساله به این جشنواره بیش از 2500 فیلم (اعم از انیمیشن، زنده، تلویزیونی، مجاز، دانشجویی) ارسال می‌شود که از این میان تنها تعداد 220 فیلم در بخش رسمی پذیرفته می‌شوند.

این جشنواره امسال شامل بخش‌های فیلم کوتاه (52 فیلم)، فیلم زنده (9 فیلم)، سریال تلویزیونی (25 سریال)، ویژه برنامه‌های تلویزیونی (10 فیلم)، فیلم‌های تربیتی، علمی، صنعتی (4 فیلم)، فیلم‌های تبلیغاتی (23 فیلم)، موزیک ویدئو (11 فیلم)، فیلم‌های دانشجویی (51 فیلم) در بخش مسابقه و نیز فیلم‌های کوتاه (37 فیلم) و فیلم‌های زنده (14 فیلم) بخش غیرمسابقه‌ای می‌باشد.

فیلم انیمیشن “بچه گربه” به کارگردانی “شیوا صادق‌اسدی” از تولیدات جدید کانون در بخش مسابقه فیلم کوتاه پذیرفته شده است و به همین منظور از ایشان برای حضور در این جشنواره دعوت بعمل آمده است.

گفتنی است هر ساله جایزه ویژه بلورین به کارگردان، تهیه کننده و دست‌اندرکاران فیلم انیمیشن اهدا می‌شود و امسال این جایزه توسط “ژرزی کوکیا” یکی از استادان انیمیشن لهستان به افتخار بزرگداشت کارهای شخصی او به برندگان اهدا خواهد شد.

این جشنواره جوایز بی‌شماری را در بخش‌های مختلف به شرکت کنندگان اعطا می‌کند که از این میان در بخش مسابقه فیلم کوتاه جایزه انسی بلورین، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه ژان لوک زیبراس به اولین فیلم، جایزه ویژه، جایزه تماشاگران، جایزه ساسِم اهدا خواهد شد.

ساخت بلندترین انیمیشن ایران با موضوع دفاع مقدس

رییس بسیج سازمان صدا و سیما،‌ همچنین با اعلام خبر تولید بلندترین انیمیشن ایران در 180 قسمت،‌ گفت: اولین انیمیشن بلند به نام «فرزندان ایران» را با 180 قسمت در دست تولید داریم که در حال حاضر، نگارش 52 قسمت به عنوان فاز اول شروع شده است. تهیه‌کننده این انیمیشن، دکتر عرفان‌منش است که هم تهیه‌کننده و هم مسؤول گروه نویسندگان است.

او ادامه داد:‌ این انیمیشن، بلندترین انیمیشن جمهوری اسلامی است که تا به حال ساخته شده و مربوط به دفاع مقدس است. ما حماسه های دفاع مقدس را با ادبیات کودک و نوجوان، ارائه می‌کنیم تا نسل امروز ما بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

دو موش در یک تپه گودال

انیمیشن ” یک تپه گودال” کاری از مرکز پویانمایی در حال تولید است
” صادق جوادی” کارگردان انیمیشن ” یک تپه گودال” در گفتگو با خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران گفت: انیمیشن “یک تپه گودال: با تکنیک دو بعدی و برای گروه سنی کودک در مرکز پویانمایی صبا در حال تولید است.
این انیمیشن به صورت تک قسمتی و حدود 10 دقیقه است که ساخت آن 5 ماه به طول انجامید و هم اکنون در مراحل ساخت موسیقی به سر می برد.
جوادی اظهار داشت: یک تپه گودال داستان دو موش خرماست که در یک جنگل با یکدیگر زندگی می کنند و هر کدام دارای خصوصیت متفاوتی هستند که هر کدام از روش خاص خود سعی در رسیدن به آرزوهایشان را دارند.
عوامل این انیمیشن عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان ، صادق جوادی، نویسنده سعید ذاکری./ص

در حاشیه : سیاست کلی مرکز صبا تولید سریال و بیشتر مجموعهانیمیشنی است .تولید انیمیشنهای تک قسمتی جزو سیاستهای اصلی صبا نیست .اما بتدریج برای بعضی موضوعات مناسبتی و در بعضی موارد محک کردن تیم تولید کارهای کوتاه زیر ده دقیقه به سازندگان سفارش داده میشود .
نگارش فیلم‌نامه انیمیشن برای کودکان خارجی

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۲ – ۰۹:۳۳

فاطمه مشهدی‌رستم از نگارش مجموعه‌ای از فیلم‌نامه‌های انیمیشن ویژه خردسالان و کودکان چند کشور خارجی خبر داد.

این نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: «مهتاب عوضی»، «از این سفر تا آن سفر‌» و «موشی که روی درخت لانه داشت» برخی از این فیلم‌نامه‌های کودکانه هستند

او عنوان کرد: من در نگارش این فیلم‌نامه‌ها جریان داستان‌ها را به نوعی طراحی کرده‌ام که در مجموع با خواسته‌های فرهنگی کشورهای مورد نظر تطابق داشته باشد. برای همین منظور دو داستان از این مجموعه با موضوع سفر کلید خورده است.

مشهدی‌رستم افزود: همه داستان‌های این مجموعه داستان‌های تازه‌ی من هستند، به جز داستان «موشی که روی درخت لانه داشت». این داستان قبلا در ایران نوشته شده بود، اما با تغییرات زیادی نسبت به نگارش فیلم‌نامه آن برای پخش ویژه کودکان آلمانی تلاش کردم.

به گفته‌ی این نویسنده، آلمان، اسپانیا، استرالیا و برزیل چهار کشور از پنج کشوری هستند که فیلم‌نامه‌های او به آن‌جا سفر کرده‌اند.

اغلب این فیلم‌نامه‌ها در هشت دقیقه 10 قسمتی طراحی شده‌اند، به‌جز «موشی که روی درخت لانه داشت». این داستان انیمیشنی در 13 قسمت طراحی شده است.

فاطمه مشهدی‌رستم همچنین از تجدید چاپ برخی از آثار نوشتاری‌اش در بیست‌وششمین نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: چاپ دهم «بچه شکمو»، چاپ نهم مجموعه شعر «قطارم آی قطارم» و چاپ هفتم «آموزش فصل‌ها» از سوی انتشارات فرشتگان منتشر شده‌اند.

«یک قول موشی، یک قول کلاغی» هم از تازه‌های این نویسنده است که به تازگی توسط انتشارات شباویز راهی بازار شده است