• کیفیت خبر

بخش مسابقه ایران

هیات داوران بخش مسابقه ایران دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران شامل محمدعلی شامانی، امیر حسن ندایی، مریم کشکولی‌نیا، امیر سحرخیز و حسین صافی برگزیدگان این بخش را در آیین پایانی این رویداد هنری معرفی کردند.

بر این اساس فیلم انیمیشن «پیشخدمت» به کارگردانی فرنوش عابدی تندیس طلایی فیلم اول را دریافت کرد و تندیس نقره‌ای بهترین فیلم دوم به مهدی خرمیان برای «سوزن‌بان»  و تندیس برنزی فیلم سوم به معین صمدی برای «جمشید؛ مرثیه‌ای بر یک اسطوره» تعلق گرفت.

هیات داوران همچنین تندیس طلایی بهترین اثر بلند را به علی نوری‌اسکویی برای «رهایی از بهشت»، تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی را به بابک نکویی و بهنود نکویی برای فیلم «خروس‌خون»، تندیس طلایی بهترین اثر تبلیغی را به بهمن دادفر برای «ایران یک شهر دارد» و تندیس طلایی بهترین فیلم‌نامه را به هاجر مهرانی و مریم چالش برای «داش‌آکل» اهدا کرد.

در همین حال تندیس طلایی بهترین پویانما (انیماتور) نیز به حسین ملایمی، امیر سعید الوندی و آزاد معروفی برای فیلم «بدو رستم بدو»، تندیس طلایی بهترین فضاسازی به فراز شانیار و معین صمدی برای «جمشید؛ مرثیه‌ای بر یک اسطوره»، تندیس طلایی بهترین موسیقی به آرمین رهبر برای «او بعلاوه آب» و تندیس طلایی بهترین صداگذاری به آرش قاسمی برای «رهایی از بهشت» اهدا شد.

همچنین دو تندیس نقره‌ای بهترین جلوه‌های بصری به مهدی خرمیان برای «سوزن‌بان» و بهترین فیلم تجربی به نگاره حلیمی و امین ملکیان برای «حوض نقاشی» اختصاص یافت.

هیات داوران یک جایزه ویژه نیز به فیلم «داش آکل» و به خاطر به تصویر کشیدن جلوه‌های رنگ و ادب ایران به هاجر مهرانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا کرد.

گروه داوری مسابقه سینمای ایران هیچ اثری را به‌عنوان بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان شایسته دریافت تندیس جشنواره ندانست و با تاکید بر این‌که هنرمندان انیمیشن توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند در عین حال  فیلم «وقت خوابه» به کارگردانی مهناز یزدانی را شایسته دریافت یک دیپلم افتخار شناخت.

سه فیلم «STill Life» به کارگردانی محمد مهدی شیری نیز به‌خاطر نگاه تجربه‌گرا در حوزه‌ی هنرهای تجسمی و ارتباط آن با پویانمایی، «من، گربه و بچه» به کارگردانی فاطمه گودرزی به‌خاطر استفاده خیال‌انگیز از انیمیشن در یک اثر مستند و «درخت پرتقالی» به کارگردانی امیر هوشنگ معینی به‌خاطر فضاسازی مناسب و شاعرانه و شاعرانگی در نگاه موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند.

Alireza Golpayegani

Alireza Golpayegani

اسامی برگزیدگان بخش‌های دانشجویی، پایان‌نامه‌ و گرافیک

هیات داوران دو بخش مسابقه دانشجویی و پایان‌نامه‌های دهمین جشنواره پویانمایی تهران با معرفی برگزیدگان این بخش بر حساسیت و تمرکز بیشتر بر مضمون و محتوا به عنوان تکمیل‌کننده گام‌های خلاقانه دانشجویان و ورود به حوزه‌های مطالعاتی جدید تاکید کردند.

هیات داوران بخش مسابقه دانشجویی متشکل از محمدعلی صفورا، سارا خلیلی و کیارش زندی تندیس طلایی بهترین کارگردانی در بخش دانشجویی را به ‌همراه یک جایزه نقدی ۳۰‌میلیون ریالی به سیّدمسلم طباطبایی برای فیلم «لایت سایت» اهدا کرد.

در آیین پایانی این جشنواره، همچنین تندیس طلایی بهترین فیلم‌نامه در بخش دانشجویی به همراه ۳۰‌میلیون ریال به پرستو کاردگر برای «ایکی» و تندیس طلایی بهترین انیماتور به همراه ۳۰‌میلیون ریال به الهام طرقی برای فیلم «هیچکس» اختصاص یافت.

سیاوش زرین آبادی – مرتضی جهانپور

 

برگزیدگان بخش دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی

هیات داوران بخش دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی، تندیس طلایی بهترین فیلم در بخش دینی را به مهدی آقاجانی برای فیلم «مجلس آینه» به خاطر نگاه نو به هنر تعزیه و روایت دینی اهدا کرد.

در کنار سه تندیس اهدایی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی بخش دینی و کارگردانی بخش ارزش‌های انقلاب اسلامی، مبلغ ۴۰‌میلیون ریال نیز به هر یک از این برگزیدگان اهدا شد.

هیئت داوران آثار دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی متشکل از نورا حق‌پرست، حسین مرادی و احمد سفلایی در بیانیه خود علاوه بر این تندیس، تندیس طلایی بهترین کارگردانی بخش دینی را به هادی محمدیان برای «مردی که خودش را کشت» به خاطر روایت جسورانه و استفاده صحیح از فن‌آوری دیجیتال در بیان یک روایت دینی و تندیس طلایی بهترین کارگردانی را در بخش ارزش‌های انقلاب اسلامی به محمد خیراندیش برای «دم جنبونک‌ها» به خاطر کارگردانی دقیق و استفاده مناسب از درام برای پیش‌برد داستان فیلم اختصاص داد.

در این بخش از ایده خلاقانه «روزی روزگاری، ایران در برابر آمریکا» به کارگردانی مصطفی کاظم‌خانی و فیلم «در تاریکی» به کارگردانی زهره فیضی نیز تقدیر شد.

سید علیرضا گلپایگانی- مرتضی جهانپور- سیاوش زرین آبادی