بلگراد -ایرنا – سیزدهمین جشنواره فیلم های انیمیشن در شهر تاریخی ‘کچکمیت’ مجارستان در جریان است و در آن فیلم های انیمیشن مجاری و ۲۰ کشور خارجی از جمله ایران به نمایش در می آیند.

به گزارش ایرنا، در این جشنواره برای اولین بار یک هیات ایرانی متشکل از نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کارگردانان و عوامل چند فیلم منتخب ایرانی حضور داشتند.
فیلم های ایرانی از جمله شاهزاده رم و چند فیلم کوتاه ایرانی در اولین روز شروع جشنواره به نمایش درآمده و مورد توجه قرار گرفتند.
همچنین سید علیرضا گلپایگانی یکی از داوران بین المللی کشورمان در این جشنواره به قضاوت فیلم های انیمیشن تولیدی کشور مجارستان و دیگر کشورهای شرکت کننده پرداخت.
جشنواره در هفته اول تیر ماه ۹۶ آغاز به کار کرده است و پنج روز ادامه خواهد یافت.
وزیر توانمندیهای انسانی مجارستان در مراسم گشایش این جنشواره ضمن تاکید بر اهمیت آن در جمع آوری و نمایش بهترین فیلمهای انیمیشن دنیا، گفت: تبادل و ارتباط فرهنگی نسل قدیم به نسل جدید، از طریق انیمیشن صورت می پذیرد لذا این نوع فیلمها در پایداری فرهنگی و تثبیت هویت اقوام مختلف نقش تعیین کننده ای دارد.
غلامعلی رجبی یزدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست نیز در مراسم افتتاحیه این جشنواره حضور داشت.
هیات ایرانی شرکت کننده در جشنواره انیمیشن ‘کشکمت’ از چندین استودیوی تولید فیلم انیمیشن مجارستان در شهر بوداپست بازدید کردند و در جلسه ای در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست حضور یافتند.
هیات ایرانی در این نشست ضمن اشاره به جایگاه ساخت فیلم انیمیشن در مجارستان و کشورمان بر لزوم تقویت ارتباطات و گسترش همکاریها را مورد تاکید قرار داده و از حضور فیلمهای مجاری در جشنواره های مشابه در ایران استقبال کردند.
اروپام**۴۳۶**۱۴۷۹
ناشر:حسن سالک رضائی